Jacqueline Wilson-aneb autorka, díky které jsem začala číst

29. září 2017 v 18:49 | InvisibleNessie
Čtení jsem měla ráda tak nějak vždycky, v první třídě jsem nejlíp a nejrychleji četla.(no jo, já jsem prostě hrozně skromná😉) Ale i když jsem měla čtení ráda, rozhodně jsem nečetla každý den. Pak jsem si ale nechala udělat průkazku v knihovně a začala si půjčovat knížky, to bylo asi ve čtvrté třídě. No a jednou mě zaujala kniha Vadí nevadí od Jacqueline Wilson. Skoro jsem jí nestihla přečíst a chtěla jsem ji vrátit, ale zrovna jsem jela ke kamarádce a neměla jsem nic na čtení, tak jsem knížce (naštěstí) dala šanci. A neskutečně se mi líbila a to si teď myslím, že je to spíš jedna z těch horších. Z asi padesáti knih, které jsou přeložené do češtiny jsem nepřečetla asi sedm (které jsem nesehnala v knihovně).

Jacqueline Wilson je už 71 a napsala kolem sto knih. Píše hlavně pro holky od osmi tak do patnácti let (samozřejmě já jako zastánce toho, že nikdy nejsme na nic staří si myslím, že je to vážně pro všechny-některé četla i moje mamka). V knihách často rozebírá témata jak rozpad rodiny, rodiče, co se nestarají o svoje děti atd.
Myslím, že se umí neskutečně dobře vžít do všech postav, třeba nedávno jsem četla novou knihu Družička k pronájmu a vypadalo to, jako by to vážně psala devítiletá holka.
A když už píšu článek o Jacqueline, nesmím zapomenout na ilustrátora Nicka Sharratta, který ilustroval všechny její knihy.

A pokud by se vám třeba nechtělo číst všech padesát, vypíšu vám sem těch několik (podle mě) nejlepších:
Série o Hetty Feather
(Vzdušné zámky, Konec snění, Za hlasem srdce, Hvězdička a Život není kabaret): Tahle série má pět dílů, ale mám pocit, že by možná měl vyjít ještě minimálně jeden...
Kniha se odehrává v druhé polovině 19. století v Londýně. Hetty Feather její matka odloží do nalezince, později se jí ujme jedna rodina. Hetty se jednou dostane na vystoupení cirkusu a hodně se jí to líbí a začne jí lákat život v cirkuse...V dalších dílech zažije hodně dobrodružství, protože je odvážná a jen tak se nevzdá svých snů.

Katy
Kniha je o holce Katy, která má pět mladších sourozenců, už jenom to se mi na knize líbilo. Katy ráda běhá skáče a vymýšlí pro své sourozenci mnoho srandy, mimo jiné se chodí (tajně) houpat k jejich staré sousedce. Jednou musí Katy za trest zůstat doma a právě se jde zhoupnout k té sousedce. Houpačka se ale poláme a Katy spadne na záda a skončí na vozíku. Tahle změna by byla těžká asi pro každého a pro Katy je to ještě horší a kniha popisuje, jak se s tím vším snaží vypořádat. Podle mě ůžasná, ale taky smutná knížka, možná úplne nejlepší...

Diamantové holky
Maminka a její čtyři holky. Kniha začíná tím, že se stěhují do nového domu, ten ale není tak dokonalý, jak si všichni představovali. Je to schátralý dům v chudé čtvrti. A aby to nebylo všechno maminka čeká další děťátko. Na knize se mi líbilo, že to bylo o čtyřech sestrách a byly každá jiná. Jestli máte rádi knihy o sourozencích tak, jako já, určitě doporučuju!

Lízinka
kniha se odehrává roku 1953, kdy má zrovna být korunována královna Alžběta, na tuhle událost se moc těší malá Elsie. Bohužel ale onemocní, dostane tuberkulózu a musí do nemocnice. Tam vládne přísný režim, kterému se Elsie těžko přisbusobuje, protože je upovídaná a svá. A proč název Lízinka-v nemocnici se totiž Elsie skamarádí s kočičkou Lízinkou. Další úplně úžasná kniha, u téhle mně i ukápla nějaká ta slza.

Sladké časy
děj knihy se odehrává chvilku před začátkem první světové války. Otce čtrnáctileté Opal zavřou do vězení a ona musí jít pracovat do továrny na sladkosti. V továrně se taky Opal seznámí s Morganem do kterého se zamiluje. Tuhle knihu mám (jako jednu z mála) doma. Když nad tím teď tak přemýšlím, měla bych si dát její rereading... Každopádně kniha se mi neskutečně líbila a taky byla smutná.

Miláčkové
Tuhle knihu si docela pamatuju, ikdyž už je to nějaký ten pátek, co jsem jí četla. Sunset má bohaté a slavné rodiče a muže mít všechno, co jí jen napadne, naopak Destiny žije jenom s maminkou a jsou hodně chudé. Cesty těhle holek se jednoho dne protnou a oni se hodně skamarádí... Super kniha, tenkrát, když jsem ji četla jsem z ní byla úplně pryč!

Moje sestra Jodie
Pearl a Jodie jsou sestry každá je ale úplně jiná. Zatímco Pearl je stydlivá, její starší sestra je extrovertní. Jejich rodiče dostanou práci na škole a celá rodina tam jede strávit prázdniny. O těch se ale Pearl hodně změní a naopak Jodie teď nemá moc kamarádů a dostává se do samých průšvihů. Tuhle považuju asi za tu nejlepší a nechci k ní nic moc prozrazovat, no jen si ji přečtěte!

A pokud si chcete přečíst víc o autorce, napsala o sobě hned dvě knihy: Jacky snílek a Můj tajný deník.
Doufám, že se vám článek líbil, protože jsem si na něm dala hodně záležet a napište mi do komentářů, jaké knihy jste od Jacqueline četli vy.
Bye my Wonderfriends
Your Nessie❤️
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 serialsoyluna serialsoyluna | 30. září 2017 v 18:07 | Reagovat

Popravdě tvůj druhý blog mě zaujal mnohem více než ten první😅 Stejně jako ty mám moc ráda čtení♥ Od Jacqueline jsem četla jenom pár knížek, protože úplně nečtu typ knížek, které napsala, ale i tak se mi tvůj článek moc líbil😊

2 raven ohair raven ohair | 6. října 2017 v 20:58 | Reagovat

Od Jacqueline jsem zatím nic nečetla ale to se rychle napraví. Když budu mít čas určitě si nějakou přečtu.

3 Kitty Kitty | 26. prosince 2017 v 19:11 | Reagovat

Já Jacqueline Wilsonovou úplně miluju, je to podle mě jedna z nejlepších autorek pro děti, přestože v každé z knih je něco smutného. Mám ráda hluboké a dojímavé příběhy, naopak nemám ráda jenom ty idylické. Co to pak je za příběh, že? Nejradši mam sérii o Hetty Featherové, Miláčky, Diamantové Holky, Lolu Rose a Nejlepší Kamarádky a  teď budu číst novou knížku Čtyřlístek pro štěstí:-) četla jsem totiž úplně všechny, a to za dva roky. Plno lidí nechápe, jak jsem to mohla takhle přečíst, když jsem četla i jiné knihy, ale já vážně dost četla. Teď už se zase snažím víc číst, ale už nemám tolik času jako ve druhé třídě ^_^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama