Září 2017

Jacqueline Wilson-aneb autorka, díky které jsem začala číst

29. září 2017 v 18:49 | InvisibleNessie
Čtení jsem měla ráda tak nějak vždycky, v první třídě jsem nejlíp a nejrychleji četla.(no jo, já jsem prostě hrozně skromná😉) Ale i když jsem měla čtení ráda, rozhodně jsem nečetla každý den. Pak jsem si ale nechala udělat průkazku v knihovně a začala si půjčovat knížky, to bylo asi ve čtvrté třídě. No a jednou mě zaujala kniha Vadí nevadí od Jacqueline Wilson. Skoro jsem jí nestihla přečíst a chtěla jsem ji vrátit, ale zrovna jsem jela ke kamarádce a neměla jsem nic na čtení, tak jsem knížce (naštěstí) dala šanci. A neskutečně se mi líbila a to si teď myslím, že je to spíš jedna z těch horších. Z asi padesáti knih, které jsou přeložené do češtiny jsem nepřečetla asi sedm (které jsem nesehnala v knihovně).

Řada nešťastných příhod

10. září 2017 v 21:16 | InvisibleNessie |  Books
Tenhle článek je věnovaný jedné knižní sérii, kterou by si měl přečíst (aspoň podle mě) každý. Název Řada nešťastných příhod (v originále: A series of unfortunate events) asi prozradí, že nejde o moc optimistickou knihu...no a je to docela pravda.
Série má dohromady třináct knih a každá kniha má třináct kapitol (Nešťastné číslo samozřejmě nesmí chybět).
Aby jsme se dostali k tomu, o čem je tahle série knih. Sourozenci Violet (14-15let), Klaus (12-13let) a Sunny (batole) jsou sourozenci z dobré rodiny. Všichni jsou chytří: Klaus přečetl snad všechny knihy a Violet dokáže vyrobit cokoli z čehokoli. Příběh začíná jeden den na pláži, tam za dětmi příjde pan Poe (pracuje v bance) a oznámí jim, že jejich rodiče zemřeli při velkém požáru, který zničil jejich dům. Proto zaveze sourozence k jejich novému opatrovníkovi, který se jmenuje Hrabě Olaf (a ne, není to sněhulák a ne rozhodně nemá ráda vřelá obětí...)
Toho ale nezajímají tři sourozenci, ale spíš jejich obrovské dědictví, které po sobě zanechali jejich rodiče.
Tohle si můžete přečíst na internetu, takže vám řeknu páre důvodů, proč si to přečíst. Takže v první řadě spisovatel Lemony Snicket (a zároveň vypravěč příběhu) píše absolutně dokonale (taky mám velký respekt k překladateli, protože, jak sami pochopíte, tohle by nezvládl přeložit každý) a určitě stojí za to, všímat si detailů. Rozhodně nechybí napětí a nenechte se zmást, že v prvních asi pěti knihách se nic extra neděje, ty další jsou absolutně našlapané záhadami atd.
Myslím že každý z vás si určitě chce přečíst o převlecích, svatbě, nejjedovatějším hadovi, gramatice, okurkové polívce, žvýkačkách, poukázkách, úžasné Carmelitě, houslovém koncertu, věcech co letí, vránách, DP, operaci, hadí ženě, čokoládě, kouřovém signálu, houbovitém myceliu, cukřence, velkém hotelu a tak dále až se dostanete k poslední knize.
Takže být vámi, určitě si udělám čas a půjčím (nebo koupím) všechny knihy a přečtu si je.
Nebo je tady někdo kdo tuhle úžasnou nepřekonatelnou a nezapomenutelnou sérii už četl? Můžete se pochlubit do komentáře.
Tak zatím Ahoj! A buďte rádi, že neznáte hraběte Olafa...
P.S.: Až budete mít knihy dočtené (no dobře, můžete i dřív), podívejte se i na seriál (já jsem asi v pátém dílu-zatím to má osm-a je to dost dobré)

Nakonec malý joke (ten kdo nečetl, asi nepochopí)